Erdek

Erdek için 19 Kişi Online

İletişim   |   + Tesis Kayıt

Erdek Gezilecek Yerler

Erdek Hakkında
Erdek Alışveriş
Erdek Turanköy
Erdek Nasıl Gidilir
Erdek Narlı Köyü
Erdek Yapılması Gerekenler
Erdek Gezilecek Yerler
Erdek Plajları
Erdek Tatlısu Köyü
Erdek İlhan Köy
Kapıdağ Yarımadası
Kyzikos Antik Kenti
Erdek Karşıyaka
İstanbul Bandırma Üzerinden Erdek'e Nasıl Gidilir
İstanbul Bursa Yolu Üzerinden Erdek'e Nasıl Gidilir
Erdek Ne Yenir Ne İçilir
Erdek Nerede
İzmir'den Erdek'e Nasıl Gidilir
Erdek Ne Zaman Gidilir
Erdek Eğlence
Ankara'dan Erdek'e Nasıl Gidilir
Erdek Su ve Doğa Sporları
Erdek Tatil Bölgeleri

 

1950'li yıllardan günümüze dek Türkiye’de turizm anlayışının oluşumunda ve gelişmesinde büyük payı olan Erdek, plajlarıyla ülkemizin en güzel noktalarından biri konumunda. 12 km. uzunluğunda olan sahil bölgesinde birçok motel, otel ve dinlenme tesisleri mevcut.

Gönen ve Bandırma bağlantılı olarak İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa gibi büyük şehirlerden Erdek'e ulaşım imkanı bulunuyor. Erdek’e 1 km mesafede bulunan Seyitgazi (Adak) Tepesi, Apostol (Çifte Oluklar),  Muhla Kalesi ve Palata Çeşmesi  başlıca piknik alanlarından.

Ayrıca kıyı şeridinin devam ettiği bölgede uzanan Narlı, Ocaklar, Paşalimanı Adası ve İlhan Köyü görülmeye değer eşsiz yerler. Plaj, Edincik bölgesinden başlayıp, Çuğra’ya kadar uzanıyor. Sahillerin neredeyse tamamında kamplar ve konaklama tesisleri mevcut.

Erdek Sahil ve Deniz

Bandırma - Erdek yolunda, Erdek girişinde Kyzikos antik harabeleri bulunuyor. Geçmiş zamanda oldukça büyük bir uygarlık olan Kyzikos harabelerinin bugün oldukça kötü bir görünümü var. Medeniyetin kalıntılarının oldukça büyük bir bölümünün toprak altında olduğu sanılmakta. Şehir bölgesinde de yer yer antik bulgulara rastlanabiliyor. Harabelerin 10 dakikalık yürüyüş mesafesi uzağında ise Hadrianus Tapınağı görülüyor. Tapınağın bugün sadece duvarları ayakta kalmış durumda..

Erdek’in biraz daha güney doğusunda bulunan Seyitgazi tepesinde de bazı antik kalıntılar görülmekte. Bu kalıntılardan biri de Erdek Kalesi. Yükselti ve engebenin hayli fazla olduğu bir yere yapılmış olan kale bugün itibariyle yıkıntı bir görünümde. Ayrıca Seyitgazi Tepesi’nde de, misafirlerin ve civar köylerden gelenlerin adaklarını yerine getirip, dilek tuttukları bir mağara bulunuyor. Bunların dışında, aynı çevrede başka mağaralarla da karşılaşmak mümkün. Erdek’in yaklaşık olarak, 250 metre karşı tarafında bulunan Zeytinadası’nda da bir kaç tarihi kalıntı mevcut.

Şehir Surları: Aşağı Yapıcı yolundan köy yakınında bulunan Demirkapı bölgesine gidildiği takdirde bazı sur kalıntıları görülebilmekte. Bu bulgular Erdek Körfezi’ne kadar uzanıyor.

Erdek Sahil Genel Görünüm

Kaleler: Seyitgazi Tepesi’nde sekiz adet kale mevcut. Aynı zamanda 5 km kuzeyinde de Muhla Kalesi bulunuyor. 

Erdek bölgesindeki çoğu noktaya şehiriçi ulaşım seçenekleriyle ulaşılabiliyor olsa da tüm noktaları görebilmek için özel araçla gelmek avantaj sağlayan bir detay. Erdek merkezi gezdikten sonra ardından gelen ve ödüllü plajıyla bilinen Ocaklar'ı ziyaret edebilirsiniz. Deniz kenarında, Kapıdağ eteklerinde bulunan bu turistik belde, görülmeye değer. Ardından Narlı Köyü istikametine giderseniz Marmara Denizi'nin eşsiz güzellikleri ve Adalar manzarası sizi büyüleyecek.

Erdek bölgesinde bulunan tesisler için Erdek otelleri ve Erdek pansiyonları'nı inceleyebilirsiniz.Bu Konuya Toplam 11 Yorum Yapılmıştır.   

Ad : Soyad :
E-Mail : Şehir :
Ülke :      
Başlık :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :     Değiştir                  
 
seker cekler / bursa
resim
Resimleri de koyaydilar cok daha guzel olurdu
16.11.2014 18:00:16 / 3046
murat serez / erdek
Cennet Gibi Erdek
Misafir perverliği ve yemekleriyle tanınan erdek son derece doğal ve hoş bir yer. Heryeri yemyeşildir. Kesinlikle gezmenizi öneririm.
10.09.2014 10:53:12 / 3016
murat ilgin / istanbul
mukemmel bir tatil
Ben istanbuldan ilk kez geldigim ocaklar koyu icin biraz cekincelerim vardi fakat geldikten ve bu essiz ortami gordukten sonra iyiki gelmisim diyorum.gunduzu ayri gecesi ayri guzel ustelik ucuz biryer herkese tavsiye exerim
17.08.2014 10:33:53 / 3010
Ali Aysu / Konya
Erdek
Erdek`i ne güzel yaratmis Allah, buraya heryil gelelim Abdullah. Haci Ali
27.08.2012 10:21:05 / 2342
Mehmet Cemalettin Bayhan / Balıkesir/Erdek
ERDEK İÇİN
SEYİTGAZİ TEPESİNDEN.. Şayet istersen,mutluluk neş’eler hep senin olsun, Gel ERDEK’E,gündüz-gece,yaşamına huzur dolsun.. Hadi,durma,gel ERDEK’E,inan ki gönlün açılır; Bir anda mutlu olursun,ruhuna neş’e saçılır… Kırlara ve tepelere şöyle dönüp,bir bakarsın, Deniz kıyısında durup,bir de sigara yakarsın… Gerilerden kopup gelen,ılık mevsim rüzgârından, Serinleyiverir tenin,kurtulursun efkârından… ÇUĞRA’ya bir uzanıver,yürüyerek kumsalından… Ellerinle kopar da ye,Kara Kirazı dalından… SEYİTGAZİ tepesinden seyrediver mavi KOY’u.. Unutabilecek misin,bak-gör hele ömürboyu?.. Gel de bir bahçeleri gör!.O asırlık Çınarları.. Dut veÇamlar,Palmiyeler..Bahçelerin kenarları.. Çınarların gölgesinde uçan Martıları seyret… Sabah kahveni yudumla,.Dinle başını,keyif et… Kahvaltı yap bahçelerde,kuş sesleri arasında… Sakin ERDEK sabahında,bir otelin terasında.. Üstünde pulbiber,kekik,zeytiyağı hayat verir: Köy ekmeğini batır,ye,kolestrol kalmaz,erir.. Yeşil zeytin,çizme,sele..Soğan kesersin yanına.. Öyle iştahla yersin ki,kuvvet verirler kanına… Hele mangaldan bir ye de,gör balığın tazesini, İster rakı iç teknede,ye yanında mezesini… Biyandan müzik dinlerken,kıyıyı seyret denizden… Mis gibi deniz kokusu,gör bak gider mi genizden?!. Biribirinden güzeldir,Paşalimanı,Marmara.. İç,Avşa’nın şarabından!.Gör neyimiş Ak’la-kara… Sılov müziklerle dans et,bir de seyret Mehtab’ını!.. Okumuş gibi olursun,mutluluğun kitabını… Yaz yağmuru çiselerken,denize gir,sırtüstü yat!. Çıkmak bile istemezsin,keyfin olur belki yüz kat… Sezonda,gence-yaşlıya,çocuğa eğlence çoktur, Kışlarımız hafif geçer, hem de kalabalık yoktur.. Yaşlı ve genç,kadın,erkek,tepelerde ya kumsalda; Sağlık yürüyüşü yapar,isterlerse arka yolda… Çok geceler,motellerde,düğün,eğlence yapılır; Sen de oyna bir kenarda!,isteyen yoldan katılır.. Sığmaz yazıya-kitaba,ERDEK’in özellikleri; Anlatmakla bitiremem,olanca güzellikleri… Elli yıldır ERDEK’teyim,burda gömülmek isterim… En samimi tavsiyemdir,gelin de bir görün derim, ERDEK’E GELMEK KOLAYDIR,KARA YAKIN,DENİZ YAKIN.. PİŞMAN OLMAYACAKSINIZ,HERKES GELSİN,AKIN-AKIN!.. —–Mehmet Cemalettin Bayhan-ERDEK-2005
23.06.2011 14:15:47 / 1505
özlem bütün / istanbul
Yardım istiyorum...!
Arkadaşlar merhaba ben hem gezip değişik yerler göreceğim, kendimi turist gibi hissedeceğim ve çok kalabalık olmayan bir balayı yeri arıyorum bu konuda çok bilgim olmadığı için sizden yardım istiyorum..
17.03.2011 15:52:29 / 1132
Banu T. / istanbul
Erdek bir başka güzel
Erdek`e kendimi bildim bileli giderim. Doğa güzeliğinden tutun,meyve bahçesinden, sıralanmış pansiyon otel ve motel, denizi kumuyla herşeyile çok güzel. Erdek ben seni çok özledim...
02.07.2010 13:54:12 / 631
yasemin topuz / istanbul
ben ve abim
benim abimde orada askelik yapıyo ver her zman abimi ziyaret ediyoruz ve ederkende tatilimizi yapıyoruz ben yaz tatilini farklı yerlerde yapmısımdırr erdege gittimde bi baskaydı her gittimda daha da güzellesiyo sanki o sehir ben cook seviyorum erdegi ve insallah 1 hafta sonrada orda olucam
08.06.2010 19:20:57 / 577
Aslı / Ankara
ERDEKKKK
Tütkiyenin en güzel ve en huzurlu yerlerinden biri hatta en iyisi doğal güzellikleri ve insanlıkları harika gitmeyen varsa mutlaka hayatında birkez de olsa gidip görmeli
03.06.2010 15:50:14 / 561
serkan ekim / izmir
Erdek
ya erdek gıbısı yoktur 20 senedır yazları erdege gıdıyorum ve hıc pısman degılım oradakı ortamım hıcbır yerde yok mutlaka gezın gorun
03.12.2009 02:49:08 / 285

  Sayfalar: [1]  [2]  

Hakkımızda Nasıl Çalışıyoruz İnsan Kaynakları Gizlilik-Güvenlik Yasal Uyarı KvKK