Erdek

Erdek için 55 Kişi Online

İletişim   |   + Tesis Kayıt

Kapıdağ Yarımadası

Erdek Hakkında
Erdek Alışveriş
Erdek Turanköy
Erdek Nasıl Gidilir
Erdek Narlı Köyü
Erdek Yapılması Gerekenler
Erdek Gezilecek Yerler
Erdek Plajları
Erdek Tatlısu Köyü
Erdek İlhan Köy
Kapıdağ Yarımadası
Kyzikos Antik Kenti
Erdek Karşıyaka
İstanbul Bandırma Üzerinden Erdek'e Nasıl Gidilir
İstanbul Bursa Yolu Üzerinden Erdek'e Nasıl Gidilir
Erdek Ne Yenir Ne İçilir
Erdek Nerede
İzmir'den Erdek'e Nasıl Gidilir
Erdek Ne Zaman Gidilir
Erdek Eğlence
Ankara'dan Erdek'e Nasıl Gidilir
Erdek Su ve Doğa Sporları
Erdek Tatil Bölgeleri

 

Kapıdağ, Marmara Denizi'nin güney kıyısının ortasında, Asya'ya 1.5 km kalınlığında dar ve kısa bir duvar ile bağlı, yaklaşık olarak 300 km karelik üçgen biçimde bir yarımada.

Kubbeyi anımsatan bîr görünüme sahip olan yarımadanın kuzey ve batı ya­maçları oldukça dik. Özellikle kuzey kıyıları oldukça girintili. Üzerinde  Ademkaya (Damkaya), Dedebayırı (Kurtkaya),  Çavlı ve Klap-si isimleri ile anılan, yükseklikleri 600-803 metre aralığında benzer şekilde de­ğişen tepeler bulunuyor. Bu tepelerin en yükseği doğuda yer alan Dedebayırı (803 m.) ile onun batısında bulunan Ademkaya hemen hemen birbirine yakın noktalar.

Kapıdağ Yarımadası Genel Görünüm

Yarımadanın  batı, doğu ve güney kısımlarında yer yer görülmekte olan bağlar, çoğunlukla yazın kuruyan ince derelerin akmakta olduğu zeytin ve diğer meyve bahçeleri ile  kaplı geniş vadiler bulunuyor. Yüksek bölgeler nispeten ormanlarla örtülü durumda. Bu  ormanlarda bulunan ağaçların çoğunu meşe, kestane ve kızılağaç oluşturuyor. Çayağazı (Şâhinburgaz) köyü bölgesinde az sayıda çam ağacına da rastlamak mümkün.

Kapıdağ yarımadasını ve çevresinde yer alan diğer adaları güneydeki kıyıdan ayıran denizin derinliği çok az olup en fazla 40 - 50 metreyi buluyor. Kapıdağ ve çevre adalar güneydeki kıyıya bağlı, aynı zamanda eski bir kıtanın su üzerinde kalan par­çalarıdır. Güneyde bulunan kara ile bağlantıyı sağlamakta olan kordon tarihin ilk zamanlarında henüz oluşum halindeydi.

Kapıdağ Yarımadası'nda Saklı Bir Koy

Erdek'in doğu tarafında bulunan Murat bayırı yanından başlayıp Karşıyaka Köyü yakınına kadar uzanan ve bütün kıyıyı kapsayan doğu granit masifi ve karşı kıyılarda bulunan metamorfik-kristalin şistlerde sözü geçen benti temsil eden kum ve alüvyonun aynı zamanda oluşmuş olması ender görülen bir olay olduğundan Kapıdağ'ın zamanında bir ada olduğu ve sonraları yarımada biçimine geldiği kabul edilebilmektedir.Bu Konuya Toplam 1 Yorum Yapılmıştır.   

Ad : Soyad :
E-Mail : Şehir :
Ülke :      
Başlık :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :     Değiştir                  
 
SERDAR KESKİN / İSTANBUL
KAPIDAĞ
TÜRK İNSANNININ TELEVİZYONDAN KAYANKLANAN,GÜNEY HASTALIĞI HER YIL ARTARAK DEVAM EDİYOR. İNSANIMIZ YANIBAŞINDA DURAN BAKİRLİĞİ BOZULMAMIŞ TATİL BELDELERİNDEN HABERSİZ,GÜNEYE PARA AKITMAYA DEVAM ETMEKTEDİR.FAKAT DENİZİ,HAVASI,İNSANININ SICAKLIĞI VE EN GÜZEL TARAFI İSE HAVASININ KAVURMAMASI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.BU ARADA BELDENİN YENİ BELEDİYE OLDUĞU VE YAPILAN İŞLER GÖZÖNÜNE ALINDIĞINDA BAŞKANI DA KUTLAMAK İSTİYORUM.HERKESE SELAM VE İYİ TATİLLER. FATYALI
15.08.2006 14:09:08 / 63

Hakkımızda Nasıl Çalışıyoruz İnsan Kaynakları Gizlilik-Güvenlik Yasal Uyarı KvKK