Erdek

Erdek için 60 Kişi Online

İletişim   |   + Tesis Kayıt

Kyzikos Antik Kenti

Erdek Hakkında
Erdek Alışveriş
Erdek Turanköy
Erdek Nasıl Gidilir
Erdek Narlı Köyü
Erdek Yapılması Gerekenler
Erdek Gezilecek Yerler
Erdek Plajları
Erdek Tatlısu Köyü
Erdek İlhan Köy
Kapıdağ Yarımadası
Kyzikos Antik Kenti
Erdek Karşıyaka
İstanbul Bandırma Üzerinden Erdek'e Nasıl Gidilir
İstanbul Bursa Yolu Üzerinden Erdek'e Nasıl Gidilir
Erdek Ne Yenir Ne İçilir
Erdek Nerede
İzmir'den Erdek'e Nasıl Gidilir
Erdek Ne Zaman Gidilir
Erdek Eğlence
Ankara'dan Erdek'e Nasıl Gidilir
Erdek Su ve Doğa Sporları
Erdek Tatil Bölgeleri

 

Marmara Denizi’nin güneyinde bulunan Kapıdağ Yarımadası’nın (Antik Arktonnesos) Erdek ve Bandırma Körfezleri arasında, bataklığın biraz kuzeyinde geniş bir bölgeye yayılmış olan Kyzikos, bugün 'Belkıs' ve 'Balkız' adlarıyla anılıyor.

Erdek’in, 10-12 km. dışında bulunan ve büyük bir medeniyetin yaşadığı Kyzikos kentinde ilk ikamet edenlerin Dolion’lar oldukları ve şehrin kurucusunun da Kral Kyzikos olduğu biliniyor.

Kyzikos ve Erdek, özellikle M.Ö. 334-30 yılları arasında Helenistik Çağ'da ve yine Roma zamanında, sanatta ve mimaride özellikle de heykeltıraş alanında erişilmez bir seviyeye ulaşmış.

Kyzikos Antik Kenti Kalıntılar

Kapıdağ'da çıkarılan renkli mermerleri büyük ustalıkla işleyen Kyzikoslu heykeltıraşların, o dönemde yaşamış olan birçok kral ve imparatorlara saraylar, saray süslemeleri, Tanrıları adına tapınaklar, mezar süsleri, sütun başlıkları ve su kemerleri yaptıklarını tarihi yazılardan öğrenmekteyiz.

Dünyanın sekizinci harikası olmaya aday Kyzikos'taki Hadrianus Tapınağı da İmparator Hadrianus adına Kyzikoslu mimarlar tarafından yapılmış. Bugünkü zamanda Ege'de Efes, Söke, Milet ve Bergama’daki farklı mabetlerin sütun başlıkları ile süslemelerinin Kyzikoslu mimarlarca yapıldığı biliniyor.

Kyzikos'tan geriye kalan ve bilinen tarihi değer taşıyan mimari zenginlikleri şöyle sıralayabiliriz; Hadrianus Tapınağı, Bouletarion, Kirazlı Yayla Manastırı, Altıköşe Kuleler,  Kyzikos Amfitiyatrosu, Bergama Kraliçesi Apoolonis’e adanarak oğulları tarafından yaptırılan tapınak, Hazine adı ile anılan ve her biri bir mimarın gözetimindeki üç depo, Palata Çeşmesi, Muhle Kalesi, Agios Nikolas Kilisesi, Seyitgazi Tepesi ve Kalesi, Zeytin Adasında yer alan kilise.

Kyzikos Antik Kenti 

Kyzikos’ta inşa edilen binaların hemen hemen hepsinin güzelliğinin yanında büyük bir itina ve özen ile yapıldığını binaların içerisinde ve dışarısında bulunmakta olan işlenmiş mermerler ve frizlerle süslemelerinden anlamaktayız. En fazla rastlanan friz örnekleri medusa başı ve öküz kafası. Kyzikos’un bulunduğu bölge bugün birinci derecede arkeolojik sit alanı ilan edilmiş durumda.

Kyzikos bilim ve kültür alanında tarihe ışık tutacak biçimde bir antik kent. O dönemin en meşhur filozofları, astronomi bilginleri, matematikçileri,  edebiyatçıları ve ünlü tarihçileri, zamanın en meşhur coğrafyacısı ve deniz bilimcisi Kaşif Eudeksos Kyzikos'ta yetişmiştir.

Bu kadar eski ve görkemli geçmişini, tarihin derinliklerinde bırakmış olan Kyzikos ve Erdek, en son Bizans Dönemi'nde de Bizans'ın  zeytin, zeytinyağı, şarap, balık ve ipek deposu olmuş. Osmanlı Dönemi'nde ise Erdek'i en mükemmel ve en açık biçimde Evliya Çelebi'nin Seyahatname isimli eserinden öğrenmekteyiz. 1639 yılında Erdek'e iki kez gelmiş olan Evliya Çelebi, Erdek'in hanlarından, evlerinden,  hamamlarından, dört mihrap camilerinden, misket üzümünden, 25 bin dönüm olan bağlarından,  dokuz çeşit şarabından bahsetmektedir.

Kyzikos Tarihi Kalıntılar 

Kyzikos Antik Kenti ile Daskyleion ören yeri, Bandırma Arkeoloji Müzesi’nde teşhir edilmektedir. Müzede bulunan, Daskyleion'a ait Anadolu Pers sanatının esintilerini taşıyan mezar stelleri, kazılardan çıkarılan Pers zamanından kalmış pişmiş toprak kaplar ile Kyzikos antik kentinden ve o bölgeden elde edilen mezar stelleri sergilenmektedir.Kyzikos Antik Kenti  Kyzikos Antik Kenti Hakkında  Kyzikos Antik Kentinin Bilinmeyenleri  Kyzikos Antik Kenti Tarihi  Tarihi Kyzikos Antik Kenti  kyzikos nerede 
Bu Konuya Toplam 0 Yorum Yapılmıştır.   

Ad : Soyad :
E-Mail : Şehir :
Ülke :      
Başlık :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :     Değiştir                  
 

Henüz Yorum Yapılmamış.

Erdek Makalelerinden Seçmeler
Erdek Sezon Ne Zaman Başlar Erdekte Tatil Yapılır Mı Kapıdağ Yarımadası Hakkında Erdek Yaz Ayları
Erdekte Tatil Yapılır Mı Kapıdağ Yarımadası Nereye Bağlı İstanbul Bandırma Yolu Üzerinden Erdek Nasıl Gidilir Ankara Erdek En Kestirme Yol
Erdek Plajı Erdek Plajı Erdek Görülecek Yerler Erdek Karşıyaka Hakkında
Erdek Kumsalları Erdek Enduro Motor Erdek Gezilecek Yerler Erdek Sahili
Narlı Köyü Nerede Erdek Plajları Narlı Köyünde Tatil Yapılır Mı Erdek Nereleri Gezmeliyim
Erdek Önemli Başlıklar

Hakkımızda Nasıl Çalışıyoruz İnsan Kaynakları Gizlilik-Güvenlik Yasal Uyarı KvKK İş İlanları